Sedmáci v Aschheimu: týden plný zážitků, smíchu a gumových medvídků
Žáci 7. tříd se v květnu vydali do partnerské obce Aschheim v Německu a hned od prvních minut bylo jasné, že nepůjde jen o obyčejný školní výlet. Čekal nás týden plný nových přátelství, dobrodružství, zážitků a také několika horských drah, na které někteří z nás jen tak nezapomenou.
Program odstartoval návštěvou historického centra Mnichova. Prošli jsme známá náměstí, obdivovali krásnou architekturu a nasávali atmosféru města. Někteří žáci zvládli během pár hodin nejen poznat kus historie, vystoupat po více než 300 schodech na krásnou vyhlídku Alter Peter, ale také ochutnat pravý bavorský preclík.
Večer nás čekalo grilování s hostiteli. Přátelská atmosféra, dobré jídlo a společné povídání ukázaly, že i když mluvíme různými jazyky, smíchu rozumí úplně každý. A zrovna probíraná slovní zásoba o tématu jídlo se žákům hodila i v praxi.
Velmi milým zážitkem bylo také naše vystoupení a prezentace kulturního programu v místní základní škole. Naši žáci předvedli, že talentu mají na rozdávání a odměnou jim byl bouřlivý potlesk i obdiv místních německých žáků. Následné společné hry na školním hřišti pak prolomily poslední jazykové bariéry – při sportu totiž není potřeba překladač.
Velký úspěch měla i moderní dílna Teamwerk s 3D tiskárnou, kde si žáci vyráběli vlastní klíčenky. Kreativita pracovala na plné obrátky a žáci si odvážejí krásnou vzpomínku.
Doslova sladkou kapitolou programu byla návštěva továrny na gumové medvídky. Žáci se dozvěděli, jak oblíbené cukrovinky vznikají, úspěšně vyřešili kvíz o výrobě a za odměnu si mohli vytvořit vlastní sladké dobroty. Těžko říct, co děti bavilo víc – jestli samotná výroba nebo ochutnávka.
Vrchol celého pobytu ale přišel v zábavním parku Skyline. Desítky atrakcí, horské dráhy, kolotoče a nekonečné dávky adrenalinu proměnily žáky v nadšené dobrodruhy. Někteří odvážlivci stihli jednu atrakci i několikrát za sebou, jiní zjistili, že po třetí horské dráze není úplně ideální dát si oběd. Smích, výskání a nadšení zněly parkem po celý den.
Celý pobyt v Aschheimu se nesl ve znamení přátelství, spolupráce a skvělé nálady. Žáci si odvezli nejen spoustu suvenýrů a fotografií, ale hlavně nezapomenutelné zážitky a pocit, že mohou využít cizí jazyk v běžném životě. Už teď je jasné, že na tento výjezd budou všichni ještě dlouho vzpomínat.
Mgr. Hana Slaninová
Rádi bychom tímto poděkovali Fondu česko-německé budoucnosti za spolufinancování a podporu při realizaci našich projektů. Velmi si vážíme důvěry, spolupráce a pomoci, díky níž bylo možné projekt uskutečnit a úspěšně naplnit jeho cíle.













