Dějepisná exkurze ZŠ Jedovnice do Mauthausenu a Lince
6. 5. 2024 se žáci 9.+ 8.tříd (celkem 44 dětí) a pedagogický doprovod (Mgr. Jaroslava Šíblová, Mgr. Sylvie Hudcová a Ljubov Nečasová) zúčastnili dějepisné exkurze do Mauthausenu a do Lince.
Tato exkurze doplnila právě probírané učivo o 2. světové válce a připomněla blížící se státní svátek – Den vítězství.
Mauthausen byl prvním koncentračním táborem mimo vlastní území Německa. Jeho výstavba začala v srpnu 1938, necelých pět měsíců po „anšlusu“ Rakouska nacistickým Německem. Podíleli se na ní převážně vězni z tábora v Dachau u Mnichova.
Celkový počet mauthausenských vězňů se odhaduje na 199 404, z nichž na 119 000 zemřelo. Tábor byl osvobozen 5.5. 1945 americkou 11. obrněnou divizí.
Při prohlídce tábora jsme si kromě dochovaných budov prohlédli i 186 „schodů smrti“, po kterých vězňové vynášeli na zádech z kamenolomu mohutné kvádry žuly, a také jsme viděli skalní plošinu, ze které příslušníci SS házeli dolů vybrané vězně (tzv. „parašutistické skoky“).
Během prohlídky jsme se zastavili také u památníků mnoha národů, které táborem prošly. Významným byl i český památník, který žáky překvapil svou velikostí.
V říjnu 1941 totiž říšský protektor Reinhard Heydrich nařídil deportaci Čechů, odsouzených stannými soudy, právě do Mauthausenu. Do roku 1945 se v táboře ocitlo více než 7320 Čechů a Slováků, mezi nimi například herec Karel Hašler, který v táboře zemřel.
Dále jsme navštívili město Linec, které má vztah nejen k „lineckému koláči“ (Linzer Torte), ale i k Hitlerovi, protože v blízkém Leondingu žil a byli tam pohřbeni i jeho rodiče. V samotném Linci chodil na střední školu. Hitler označil právě Linec jako jedno z „vůdcových měst“, vedle Berlína, Hamburku, Mnichova a Norimberku. Chtěl z něj udělat „kulturní centrum“ své říše.
Linec je dnes hlavním městem země Horní Rakousy, žije zde přes 200 tisíc obyvatel a je po Vídni a Štýrském Hradci třetím největším v celém Rakousku. Leží na Dunaji a chlubí se mnoha památkami.
Jsou to například: Poutní kostel Pöstlingberg na vrchu vysokém 537 m n. m., k němuž vede dráha s největším sklonem na světě (10,5 %), novogotická katedrála Neposkvrněného Početí Panny Marie, největší kostel Rakouska, s kapacitou až 20 000 osob a s druhou nejvyšší kostelní věž (134,8 m) po Vídni, Alter Dom – jezuitský kostel z roku 1669 s dvěma věžemi, Landhaus ve stylu italské renesance, Hauptplatz – největší náměstí na Dunaji.
Mezi stavbami nás zaujal i žulový Most Nibelungů, na jehož výstavbě se podíleli váleční zajatci. Stavební materiál byl dopravován i z koncentračního tábora Mauthausen. Po skončení války tvořil most a řeka Dunaj demarkační linii mezi americkou a sovětskou zónou. Vojenské kontroly na mostě byly součástí každodenního života obyvatel Lince až do roku 1953.
Myslím si, že exkurze splnila svůj účel a žáci se dozvěděli mnoho zajímavých informací.
Mgr. Jaroslava Šíblová